fbpx

Jak zostać kucharzem? Wybierz Technikum Gastronomiczne w Krakowie

Aby zostać renomowanym i docenianym kucharzem trzeba przejść długą drogę. Jednak ta z pewnością bardzo dobrze przygotowuje do wykonywania zawodu zarówno pod względem praktycznym, jak i teoretycznym. Odpowiednia edukacja i możliwość ćwiczenia umiejętności podczas praktyk odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu doświadczenia w branży gastronomicznej. Marzysz o tym, by zostać kucharzem? Wybierz profesjonalną szkołę kucharską i zawalcz o spełnienie swoich największych marzeń! Sprawdź, na czym dokładnie opiera się praca kucharza i co do zaoferowania kandydatom ma Technikum Gastronomiczne nr 2 w Krakowie.

Praca kucharza – czym zajmuje się kucharz?

Chociaż dla większości osób praca kucharza jest wyłącznie gotowaniem i przygotowaniem potraw do wydania, dzisiaj ten zawód oznacza znacznie więcej. Dobry kucharz o profesjonalnym podejściu do gotowania i szerokiej gamie umiejętności to nie tylko gwarancja zadowolenia gości, ale również wspaniała reklama dla restauracji i hoteli. Profesjonalizm kucharza przekłada się więc na zadowolenie klientów, a co za tym idzie przynosi niemały zysk dla firmy.

Właśnie dlatego dobry kucharz jest odpowiedzialny nie tylko za świetne i smaczne gotowanie, ale także za przygotowywanie wszystkich dań z największą precyzją i starannością. Finalnie muszą one nie tylko smakować, ale również imponująco wyglądać. Ciekawa prezencja to okazja do zaskoczenia gości, co może zamienić się w naturalną promocję dla restauracji. Zadowoleni goście z wielką chęcią polecać będą innym lokal ze smacznym, dobrze wyglądającym jedzeniem i miłą obsługą. Dobry kucharz nie tylko gotuje, ale również nieustannie eksperymentuje z nowymi połączenia smaków i sposobem prezentowania wydawanych dań. Bardzo często profesjonalni kucharze nadal uczą się i doszkalają u mistrzów kulinarnych lub wyjeżdżają do innych krajów w poszukiwaniu inspiracji.

Jak zostać kucharzem?

Istnieje kilka różnych dróg, które mogą doprowadzić Cię do wykonywania zawodu kucharza. Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań jest szkoła gastronomiczna. Kandydaci mają możliwość wyboru edukacji w technikum gastronomicznym lub branżowej szkole I stopnia. Szkoła gastronomiczna przygotowuje uczniów do wykonywania zawodu kucharza, ucząc ich od podstaw wszystkich niezbędnych umiejętności kulinarnych, jak przygotowywanie i dekorowanie potraw. Ponadto szkoła gastronomiczna to okazja do praktyk, które odbywają się pod okiem zawodowych kucharzy i kulinarnych mistrzów.

Innym sposobem na podniesienie kwalifikacji jest uczestniczenie w różnego rodzaju kursach i szkoleniach gastronomicznych, które oferuje Nasza Szkoła.

Technikum gastronomiczne a szkoła branżowa – gdzie lepiej

nauczysz się zawodu kucharz?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, gdzie aspirujący kucharz lepiej przygotuje się do wykonywania swojego zawodu. Zarówno technikum gastronomiczne, jak i szkoła branżowa są w stanie zapewnić wiedzę praktyczną i teoretyczną swoim uczniom. Jeśli jednak jesteś pewny, że chciałbyś zostać kucharzem warto zacząć od pięcioletniego technikum gastronomicznego. Jedną z takich szkół jest właśnie Technikum Gastronomiczne nr 11 w Zespole Szkół Gastronomicznych nr 2  w Krakowie.

 

 

W naszej szkole nauka teorii połączona jest ze zdobywaniem umiejętności praktycznych, dzięki czemu uczniowie mają okazję zdobyć cenne doświadczenie, które jest nieocenione podczas późniejszego wykonywania zawodu. Technikum gastronomiczne uczy przede wszystkim gotowania, ale także zaznajamia uczniów z zasadami BHP i HACCP, których przestrzeganie jest niezbędne przy wykonywaniu zawodu kucharza. Zawód kucharza można wykonywać zaraz po ukończeniu szkoły.

Zawód kucharza zdobyty w szkole gastronomicznej nie wyklucza możliwości dalszego kształcenia na uczelniach wyższych w tym zakresie. Kucharze mogą kształcić się na studiach i w szkołach policealnych w specjalizacjach takich jak np.: technologia żywności czy dietetyka. Zarówno po ukończeniu technikum gastronomicznego, jak i studiów specjalistycznych absolwenci są gotowi na otwarcie własnej działalności na rynku gastronomicznym.

Szkoła gastronomiczna – wymagania względem kandydatów

w ZSG nr 2

Od kandydatów do Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 2 w Krakowie nie wymaga się posiadania umiejętności w zakresie gastronomii. Tego typu kompetencje uczniowie nabywają podczas pięcioletniej nauki w Naszej Szkole.

Jednak istnieją pewne naturalne predyspozycje, które choć nie są warunkiem koniecznym rekrutacji, mogą zdecydowanie ułatwić kandydatom późniejszą pracę w zawodzie kucharza. Jedną z nich jest z pewnością dobrze rozwinięty zmysł smaku.  W branży gastronomicznej bardzo przydatną umiejętnością jest także posiadanie zmysłu artystycznego. Dobry kucharz zna najnowsze trendy w kuchni i potrafi je wykorzystywać w praktyce, we własny finezyjny sposób.

W pracy kucharza pomocna może być również łatwość nawiązywania kontaktów i umiejętność pracy w zespole i działania pod presją czasu. Tego typu fachowość jest świetną podstawą zarówno do pracy w zespole, jak i podczas kierowania zespołem kucharzy.

Ile zarabia kucharz?

Zarobki kucharza są  bardzo indywidualną kwestią, która w dużej mierze zależy nie tylko od zajmowanego stanowiska, ale również jest ściśle związana z miejscem pracy. Czym większa jest renoma danej restauracji czy hotelu, tym wyższe będą zarobki w gastronomii na poszczególnych stanowiskach.