fbpx

ROAD SHOW – Międzynarodowy program edukacyjny na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego.

ROAD SHOW – Międzynarodowy program edukacyjny na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego.

W ramach Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych, z inicjatywy Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, młodzież klasy 1C, 2Ap, 3a i 4a brała udział w programie edukacyjnym Road Show Edytor – Razem dla bezpieczeństwa.

Uczniowie uczestniczyli w bardzo poruszającym pokazie multimedialnym, w którym udział wzięli m.in. przedstawiciele Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego oraz ofiary wypadków i ich rodziny.  Udział w spotkaniu był okazją do zwrócenia uwagi na skalę dewastacji emocjonalnej spowodowanej wypadkami drogowymi oraz uznania cierpienia ofiar wypadków i pracy służb wsparcia i ratownictwa.

Po raz pierwszy Światowy Dzień Pamięci obchodzony był w 1995 roku z inicjatywy kilku stowarzyszeń, w tym Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych – FEVR. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rezolucję ustanawiającą trzecią niedzielę listopada, jako Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych (World Day of Remembrance for Road  Traffic Victims).

Każdego roku w zdarzeniach drogowych na całym świecie ginie ponad milion osób. Statystyki są tylko liczbami, jednak za każdym wypadkiem drogowym kryje się ludzki dramat. Dotyka on nie tylko poszkodowanych, ale także sprawców zdarzeń i ich bliskich.

KORZYSTAJĄC Z DROGI, NIEZALEŻNIE OD TEGO, CZY KIERUJEMY POJAZDEM, CZY TEŻ JESTEŚMY PIESZYMI, ZAWSZE PAMIĘTAJMY, ŻE TO OD NASZEGO ZACHOWANIA, PODJĘTYCH DECYZJI, KONCENTRACJI ZALEŻY BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM, A CO ZA TYM IDZIE ZDROWIE I ŻYCIE CZŁOWIEKA.