fbpx

Nadmierny konsumpcjonizm to problem wielu współczesnych państw –  krótko o tym, czego dowiedzieli się uczniowie klasy 1b podczas spotkania w Krakowskim Centrum Edukacji Klimatycznej.

14 czerwca  uczniowie klasy 1b uczestniczyli w  warsztatach o tematyce modowej pt. Wpływ konsumpcjonizmu na zmiany klimatu w Krakowskim Centrum Edukacji Klimatycznej. Zajęcia poprowadziła pani Katarzyna Zajączkowska ​​– projektantka, wykładowczyni zrównoważonej mody, autorka książki i podcastu: „Odpowiedzialna moda”.

W swoim wystąpieniu Pani Zajączkowska nawiązała do największej katastrofy w branży mody. 24 kwietnia 2013 roku pod gruzami wielkiej szwalni Rana Plaza, zginęło na miejscu 1127 osób, a około 2500 odniosło poważne obrażenia. Co się zmieniło od tego czasu? Ile teraz zarabiają szwaczki w Bangladeszu za 100-godzinny tydzień pracy, a ile prezesi sieciówek? Między innymi takich informacji dowiedzieli się uczniowie w pierwszej części spotkania.

Podczas drugiej części warsztatów uczniowie poznali jak działa współczesna branża modowa z szerokiej perspektywy: począwszy od procesów produkcyjnych aż po ich wpływ na klimat i środowisko naturalne. Spotkanie było okazją do refleksji nad codziennym konsumpcjonizmem i szansą na zmianę swoich nawyków zakupowych.
Pod koniec spotkania Pani Zajączkowska przekazała do biblioteki szkolnej swoją książkę “Odpowiedzialna moda”. Polecamy ją wszystkim, którzy nie chcą powtarzać zakupowych błędów, nie potrafią pożegnać się ze złudzeniami i chcą wiedzieć, jak się wyplątać z tej modowej matni i skutecznie ogarnąć szafę?