fbpx

Na szlaku tatrzańskiej doliny – relacja z wycieczki.

6 czerwca młodzież klasy 1b i 2c uczestniczyła w wycieczce krajoznawczo- integracyjnej do Doliny Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich oraz do Zakopanego. Mimo deszczu, 9 kilometrowy odcinek tatrzańskiej doliny młodzież pokonała, w asyście przewodnika, sprawnie, odkrywając przy tym historię i walory niezwykłej doliny. Warto wiedzieć, iż niegdyś był tutaj ośrodek hutniczy, wypasano też owce, a dnem pędził trakt kupiecki, na którym spotykano kupców i zbójów. Dolina Kościeliska tworzy długi i głęboki wąwóz skalny, a spacer po drodze aż do samego schroniska uprzyjemnia płynący dnem Kościeliski Potok. Na trasie uczestnicy wycieczki napotkali trzy charakterystyczne zwężenia, czyli tzw. Bramy, a przy Pisanej Hali podziwiali turnie. W Schronisku Górskim, PTTK na Hali Ornak był czas na ciepły napój i pyszną szarlotkę. Po górskiej wędrówce wszyscy udali się do Zakopanego. W Zakopanem uczniowie przeszli szlakiem od Wielkiej Krokwi po Krupówki. Ostatnim punktem wycieczki był cmentarz Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. Nikt nie zaprzeczy, iż to jeden z najsłynniejszych cmentarzy w Polsce, a zarazem najstarszy cmentarz w Zakopanem. Pochowani tu zostali ci, dzięki których twórczości i pracy współczesne Zakopane może pochwalić się niezwykłą historią, cennymi zabytkami oraz niezapomnianym klimatem.