fbpx

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

1 marca 2022 r. w Krakowie odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Po mszy świętej w katedrze na Wawelu, której przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, uroczysty pochód przeszedł przez Rynek Główny do Galerii Wielkich Polaków w parku Jordana.

Uroczystości w parku Jordana zgromadziły setki krakowian. Obecni byli kombatanci, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, parlamentarzyści, duchowni, wojsko i inne służby mundurowe, przedstawiciele organizacji i środowisk patriotycznych.
W uroczystościach uczestniczyła także krakowska młodzież, w tym uczniowie ZSG nr 2, którzy reprezentowali Poczet Sztandarowy.

Obchodzony od 2011 r. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca, w rocznicę zamordowania przez komunistów ppłk. Łukasza Cieplińskiego „Pługa”, żołnierza ZWZ-AK, prezesa IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, a także sześciu innych działaczy WiN. Święto państwowe upamiętnia wszystkich żołnierzy i działaczy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego.