fbpx

Integracyjno – edukacyjny wyjazd do Kopalni Soli „Wieliczka”.

W poniedziałek 19.06.2023 r. uczniowie klas 1tża, 1a, 1b i 3c pod opieką prof. Katarzyny Bąk oraz prof. Aleksandry Sałakowskiej  Kopalnię Soli „Wieliczka” w ramach projektu &quot ;Małopolska Tarcza Humanitarna. Fundusze Europejskie dla Ukrainy – Pakiet Edukacyjny”.
Integracja młodzieży polsko-ukraińskiej rozpoczęła się od spotkania z przewodnikiem w szybie Daniłowicza. Przewodnik nie tylko oprowadził uczniów po kopalni, ale także opowiedział jej historię.
Zwiedzanie zaczęto od pokonana 3,5 km trasy biegnącej przez trzy poziomy. W najniższym miejscu grupa znajdowała się na głębokości 135 metrów. Pierwszą komorą, którą zwiedzono była komora Mikołaja Kopernika. Astronom miał okazję odwiedzić Kopalnię i ku jego pamięci, w komorze jego imienia, stanęła solna rzeźba z jego podobizną. Następnie młodzież obejrzała Komorę Janowice, gdzie opowiedziana została legenda o Świętej Kindze i jej zaręczynowym pierścieniu. Ponadto grupa wstąpiła do Komory Spalone, gdzie na własne oczy uczniowie zobaczyli jak kiedyś odbywało się wypalanie metanu, który uwalniał się podczas wydobywania soli. Młodzież dowiedziała się jak olbrzymią rolę odgrywały w Kopalni konie i co z kopalnią
miał wspólnego Kazimierz Wielki. Uczniowie zobaczyli także neolityczną warzelnię soli sprzed 6 tysięcy lat, a także obejrzeli solne makarony oraz kalafiory. Następnie młodzież dotarła do kaplicy Świętej Kingi oraz do Komory Erazma Barącza, w której znajduje się jezioro o szmaragdowej barwie, którą zawdzięcza ogromnemu zasoleniu. Na koniec uczniowie zwiedzili muzeum Żup Krakowskich.
Uczniowie byli bardzo zadowoleni z wycieczki.
Dziękujemy Urzędowi Miasta Krakowa oraz Urzędowi Marszałkowskiemu za umożliwienie realizacji działań integracyjnych uczniów z Polski oraz z Ukrainy.