fbpx

Nasze uczennice finalistkami XXIII Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności„Zdrowie człowieka tkwi od pokoleń w tym co ma w głowie i co na stole”

 

„Zdrowie człowieka tkwi od pokoleń w tym co ma w głowie i co na stole”

prof. Jan Gawęcki.

Magdalena Litwicka z klasy IV b 

Joanna Przystał z   klasy  IV c  

zostały  finalistkami

            XXIII Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności

 

 

W dniach 28 – 30  marca 2019 r.   odbyły się w Szczecinie eliminacje centralne Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności. Współorganizatorem Olimpiady był Zespół Szkół nr 6 im. Mikołaj Reja w Szczecinie a organizatorem Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

W Olimpiadzie uczestniczyło 63 najlepszych uczniów, wyłonionych spośród 688 kandydatów w eliminacjach okręgowych.

Uroczyste otwarcie Olimpiady odbyło się w czwartek wieczorem 28 marca 2019 r.  Prof. dr hab. Danuta Górecka, przewodnicząca Komitetu Głównego Olimpiady, prof. dr hab. Jan Gawęcki, honorowy przewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady  podkreślili, że uczniowie, którzy dostali się do etapu centralnego, to są  najlepsi z kilku tysięcy startujących w tym roku w całej Polsce.

Wszyscy uczestnicy pisali test z szerokiego zakresu wiedzy o żywieniu i żywności, a tematem wiodącym były „Produkty mleczne – technologia i rola w żywieniu”.

Magda  przeszła także do drugiego etapu części pisemnej Olimpiady.

Sukces naszych uczennic jest tym większy, że  należały one do nielicznego grona 10 uczniów  z Technikum. Pozostali startujący  byli uczniami  dobrych  Liceów Ogólnokształcących z całej Polski i prawie wszyscy „walczyli” o zdobycie indeksu na studia medyczne.

Magda i Joasia zdobyły uprawnienie dotyczące zwolnienia z postępowania kwalifikacyjnego na wybrane wyższe uczelnie.

W programie eliminacji centralnych  Olimpiady organizatorzy zapewnili uczestnikom i ich opiekunom szereg atrakcji, między innymi wycieczkę autokarową „Szczecin – Paryż północy” i bardzo ciekawe 2 wykłady:

1.    „Wiedza i para wiedza o zdrowym odżywianiu – prof. dr hab. Jan Gawęcki – Honorowy Przewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady.

2.    „Dlaczego warto czytać etykiety – czyli jak nie dać nabić się w butelkę” – dr Arleta Drozd.

Odbyły się warsztaty i pokazy:

1.    „Ciasta fit – to nie mit”

2.    „Kawa w pigułce”

3.    „Miksologia – drinki bezalkoholowe”

4.    „Smakołyki z mleka”

Program artystyczny w wykonaniu uczniów szczecińskiej szkoły: Spotkanie z muzami: ”Romantyzm na poważnie i wesoło”.

Szczecińska szkoła była, jak zawsze,  bardzo gościnna dla wszystkich obecnych na Olimpiadzie. Ostatnim gastronomicznym elementem Olimpiady  był uroczyście przygotowany  brunch.

Jeszcze raz gratulujemy Magdzie i Joasi, życzymy bardzo dobrego zdania matury i sukcesów na przyszłych studiach!!

Szczególne podziękowania składamy Pani Profesor Elżbiecie Celińskiej, która profesjonalnie przygotowała nasze finalistki do tak trudnej i bardzo prestiżowej Olimpiady. Dyrekcja i grono pedagogiczne składają podziękowania Pani Profesor za przygotowanie merytoryczne i opiekę nad uczennicami, podczas Olimpiady i pobytu w Szczecinie. To nie pierwsze osiągnięcie w tej dziedzinie Pani Profesor Elżbiety Celińskiej.  W ubiegłym roku szkolnym Pani Profesor została uhonorowana  Nagrodą Prezydenta Miasta Krakowa, za to że nasi uczniowie zdobyli tytuł finalisty i laureata Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów dyrekcja, grono pedagogiczne oraz społeczność uczniowska.

Galeria zdjęć.