fbpx

XV edycja Małopolskiego Konkursu „Stół pięknie nakryty – w drodze do niepodległości”

22.11.2018 r. organizujemy w naszej szkole XV Małopolski Konkurs „Stół pięknie nakryty” w zmienionej formie. Proponujemy dwie niezależne konkurencje osobno oceniane i nagradzane. Uczestnicy, kucharze, sporządzą wyszukane potrawy z cielęciny zakupionej przez organizatora, a kelnerzy-barmani nakryją stół zgodny z tematem i wykonają napój z wykorzystaniem 1 składnika z kosza przygotowanego przez organizatora. Mamy nadzieję, że zainteresujemy młodzież doskonaleniem swoich umiejętności zawodowych oraz promowaniem na szeroką skalę cielęciny na stole niepodległej Polski.

Cielęcina od wieków pojawiała się na naszych stołach, jednak niezbyt często i nie w każdym domu. Często wymieniana była przez poetów i kuchmistrzów. Sam Mikołaj Rej, słynący z obrony wszystkiego, co polskie w „Wizerunku” tak zachwalał dostatek rodzimego jedzenia:

„Zaż nie rozkoszny ptaszek domowe kurczątko,

Prosiątko i jagniątko, koziełek, cielątko,

Azaż ptaszek, zajączek i źwirzątka ine?

Nie wielkież to na świecie bywają nowiny.

Nuż rybki rozmaite, ziołek obfitości,

Co może snadnie przypaść bez wielkiej trudności”.

Stanisław Czerniecki w pierwszej polskiej książce kucharskiej „Compendium Ferculorum albo zebranie potraw” nie tylko wymienia to mięso, jako nieodzowne na ucztach, ale również podaje wiele przepisów na przysmaki z cielęciny. Znajdziemy je także u Wojciecha Wielądko w „Kucharzu doskonałym”, u Wincenty Zawadzkiej, Marii Ochorowicz-Monatowej… Powszechnie wiadomo, że cielęcina to delikatne i kruche mięso o bogatych walorach zdrowotnych. Zalecane jest w żywieniu małych dzieci, starszych osób
i chorych, szczególnie tych cierpiących na anemię. Trudno, zatem zrozumieć małe spożycie tego mięsa przez współczesnych Polaków…

Temat XV Małopolskiego Konkursu „Stół pięknie nakryty” postanowiliśmy dostosować do tegorocznej 100-ej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. 123 lata pod zaborami nie zniechęciło naszych przodków, ale wręcz porwało do walki w różnych formach: zbrojnej, twórczej, kulinarnej… o wolność. Nasi przodkowie nie zapomnieli i dzięki pielęgnacji polskich tradycji i języka przetrwali. Dziękujemy! Dzisiaj możemy żyć w wolnej Polsce. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w „Tradycji na polskim stole” trafnie mówi „Tradycja nie może być – szczególnie w kuchni – mylona z modą. Moda zmienia się
i przemija, a tradycja jest czymś ogromnie ważnym, bo stanowiącym istotę tożsamości narodowej i regionalnej, która trwa przekazywana z pokolenia na pokolenie”

Mając na uwadze promowanie dziedzictwa kulturowego i zdrowego stylu odżywiania, zachęcamy młodzież do pokazania ich wyobrażenia o polskim niepodległym stole i sporządzenia wykwintnych potraw z cielęciny.

Serdecznie zapraszamy i życzymy powodzenia!

Zaproszenie do udziału w XV MKSG

Regulamin XV Małopolski Konkurs Stół pięknie nakryty