fbpx

Wycieczka szkolno-edukacyjna na Białoruś

Wycieczka szkoleniowo-edukacyjna na Białoruś.

Wycieczka odbyła się w dniach 22-26 września w ramach III edycji Akademii Dziedzictwa Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej.

W wycieczce wzięło udział 49 nauczycieli z województwa małopolskiego.

Z naszej szkoły udział wzięły: p. profesor Joanna Stanoch i p. profesor Marta Gdańska.

Podróżowaliśmy śladami polskości na terenie obecnej Białorusi.

Dzień I

GRODNO

Na cmentarzu katolickim składamy hołd na grobach polskich żołnierzy bohaterów wojny z bolszewikami. Szczególnie pochylamy się nad mogiłą 13-letniego obrońcy Grodna – Tadzia JASIŃSKIEGO. Zapalamy znicz na grobie Elizy ORZESZKOWEJ.

Dzień II

SOPOĆKINIE

Odwiedzamy miejscowy cmentarz. Zapalmy znicze na grobie gen. J. OLSZYNY-WILCZYŃSKIEGO. Znajduje się tutaj zbiorowa mogiła 50–ciu mieszkańców Sopoćkiń, rozstrzelanych za śmierć jednego Niemca. Potem jedziemy drogą, która prowadzi na miejsce, gdzie został zamordowany Generał.

GRODNO

Oglądamy z zewnątrz  stary i nowy zamek. Stary zamek jest w renowacji.

Na szczególną uwagę zasługuje katedra p.w.  Św. Franciszka Ksawerego z pięknym ołtarzem głównym.  W strukturze ołtarza widać wyraźnie porządek hierarchiczny, a każda z postaci świętych posiada atrybuty pozwalające ją rozpoznać. Następnie spotkanie z nauczycielami w Szkole Polskiej. W soboty i niedzielę przejeżdżają tutaj uczniowie starszych klas, by uczyć się języka polskiego. Dzięki temu podtrzymują polskie tradycje i kulturę naszego narodu, ale także mają szansę na podjęcie studiów w Polsce.

Jedziemy z wizytą do muzeum Elizy ORZESZKOWEJ,  a potem śladami powieści „Nad Niemnem” do BOHATYROWICZ. Odwiedzamy ujmującą za serce mogiłę Jana     i Cecylii oraz mogiłę powstańców styczniowych z 1863 roku. Dzień kończy przejazd do MINIEWICZ i spacer nad błyszczącym w zachodzącym słońcu NIEMNEM.

Dzień III

NOWOGRÓDEK.

Odwiedzamy miejsca, gdzie spędzał młodość Adam MICKIEWICZ.

W kościele farnym p.w. Przemienienia Pańskiego był ochrzczony poeta. Znajduje się tutaj cudowny obraz Matki Boskiej Nowogrodzkiej, która wsławiła się uzdrowieniem małego Adama, gdy wypadł przez okno i stracił przytomność. W tym kościele pochowane są także Siostry Nazaretanki, które dobrowolnie poszły na śmierć, aby ocalić mieszkańców miasta.

Obecnie w klasztorze przy kościele mieszka kilka Sióstr, wszystkie mówią po polsku, a strudzonych pielgrzymów przyjmują niezwykle serdecznie.

Potem idziemy pod pomnik Adama MICKIEWICZA i na kopiec usypany przez mieszkańców dla Wieszcza. Z kopca rozciąga się wspaniały krajobraz NOWOGRÓDKA i okolic, w tym widok na wzgórze z ruinami zamku Mendoga.

W NOWOGRÓDKU zwiedzamy dworek – muzeum poświecone Poecie.  Znajduje się tam wiele eksponatów, a jednym z ciekawszych są liczne wydania „Pana Tadeusza” w językach obcych.

STARE WASYLISZKI.

Tutaj znajduje się dom rodzinny – muzeum Czesława WYDRZYCKIEGO NIEMENA. Przewodnik z pasją opowiada o dzieciństwie i młodości, które spędził w tej miejscowości artysta, który zasłynął piosenką „Dziwny jest ten świat”.

Zwiedzamy także pobliski kościół parafialny.

Potem przejazd do BOLCIENNIK, docieramy do dworu PUTTKAMERÓW, gdzie mieszkała muza Adama MICKIEWICZA – Maryla WERESZCZAKÓWNA. Przed dworkiem jedna z uczestniczek wyjmuje pożółkłe zdjęcie. Na zdjęciu jej krewni. Stoją przed tym samym dworkiem. Nie do wiary. Krótka opowieść o ich losach.

A potem idziemy do gaiku Maryli, gdzie spotykali się kochankowie.

Kolejne miejsce, które odwiedzamy to BIENIAKINIE, miejsce pochówku Maryli WERESZCZAKÓWNY.

Dzień IV

MIR.

Zwiedzamy zamek RADZIWIŁŁÓW z zewnątrz. W pobliskim parku piękna mała cerkiewka.

NIEŚWIEŻ.

Uczta dla oka i ucha. Pani przewodniczka z zaangażowaniem, ale i swadą opowiada o losach mieszkańców pałacu RADZIWIŁŁÓW. Wnętrza zachwycają wystrojem i pięknie zachowanymi eksponatami. Niedaleko, w kościele parafialnym, znajduje się nekropolia rodziny RADZIWIŁŁÓW. Czeka jednak na renowację.

ZAOSIE.

Miejsce urodzin Adama MICKIEWICZA. Zwiedzamy stary, zrekonstruowany wg. ryciny Napoleona ORDY dworek, w którym urodził się Poeta. Białoruszczyzna naszego przewodnika wydaje się nam niezwykle zrozumiała i pada pytanie: to czyj ten MICKIEWICZ – Białorusinów, Litwinów czy nasz – Polaków? Jedziemy nad jezioro ŚWITEŹ, spokojna tafla jeziora jest ukryta wśród lasów.

Potem przejazd do BOLCIENNIK, docieramy do dworu PUTTKAMERÓW, gdzie mieszkała muza Adama MICKIEWICZA – Maryla WERESZCZAKÓWNA.

Dzień V

RÓŻANA.

Tutaj znajduję się ruiny pałacu SAPIEHÓW. W odrestaurowanej części krótkie zwiedzanie.

KOSÓW POLESKI.

W tym miejscu oddajemy hołd naszemu bohaterowi narodowemu i patriocie, Tadeuszowi KOŚCIUSZCE. Chociaż dwór, w którym urodził się KOŚCIUSZKO zrekonstruowano to różnorodność eksponatów wspaniała.

Wycieczkę prowadzili trzej wspaniali historycy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dzięki nim wycieczka została wzbogacona rzetelnym, historycznym przekazem, ubarwiona filmami fabularnymi i dokumentalnymi, przekazem żywego słowa fragmentów powieści i opisami w oparciu o źródła historyczne.

Opracowała:

profesor Joanna Stanoch

Galeria zdjęć