fbpx

„Wśród skał i legend” – relacja z wycieczki do Ciężkowic i Nowego Wiśnicza

18 października 2022 roku uczennice i uczniowie klasy 1b i 2d wraz z wychowawczyniami: prof. Dominiką Guzik i prof. Martą Wierdak-Róż uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Ciężkowic i Nowego Wiśnicza, której celem było poznanie elementów środowiska geograficznego Pogórza Rożnowskiego i Ciężkowickiego.

Na trasie wycieczki, dzięki ciekawej narracji Przewodnika Beskidzkiego dowiedzieli się kiedy Jan Ewangelista Goetz  założył browar w Brzesku, dlaczego dolinę nad Dunajcem nazywamy „fasolową doliną”, jak powstało Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach oraz dlaczego warto odwiedzić Dwór w Kąśnej, w którym Ignacy Jan Paderewski mieszkał i tworzył?

Uczniowie rozpoczęli wycieczkę na parkingu u stóp Rezerwatu Przyrody Nieożywionej „Skamieniałe Miasto”. Stamtąd udali się już na teren rezerwatu, w którym znajdują się fantastyczne formy skałkowe zbudowane z piaskowców ciężkowickich i  zlepieńców. Dzięki opowieściom przewodnika oraz oczyma wyobraźni zobaczyli nie tylko interesujące formy wietrzeniowe i struktury sedymentacyjne, ale też oryginalne kształty, które stanowiły podstawę do nadania im ciekawych nazw takich jak: Grunwald, Ratusz, Warownia, Pustelnia, Lisi Wąwóz, Piramidy czy Borsuk. Wychodząc na szczyt wzgórza Skała młodzi turyści dotarli do Wąwozu Czarownic i Wodospadu – wypreparowanej w skałach formy z okresowym ciekiem wodnym. Następnie odwiedzili Park Zdrojowy im. Burmistrza Zbigniewa Jurkiewicza, który oferuje wiele atrakcji, m.in. ogrody wodne, alpinarium, arboretum, tężnię solankową, a także ogród sensoryczny.

Wracając  do Ciężkowic, zobaczyli ratusz oraz domy podcieniowe z przełomu XVIII i XIX wieku, neogotycki kościół z 1902 roku i Muzeum Przyrodnicze. Po zwiedzeniu wszystkich atrakcji udali się do Nowego Wiśnicza. Tam wstąpili w progi Zamku Kmitów i Lubomirskich, potężnej siedemnastowiecznej twierdzy, a przede wszystkim wyjątkowego  miejsca, w którym przenikają się dwa wieki.

Na zakończenie wycieczki uczniowie udali się do Lipnicy Dolnej, gdzie czekało na nich ognisko przygotowane przez Panie działające w Gminnym Domu Kultury. Wspólny posiłek był okazją do integracji. Dla młodzieży z pewnością ten dzień był pełen wrażeń, niebanalnych jesiennych widoków i ciekawych atrakcji.