fbpx

„Wolność przyszła z Podgórza”.

„Wolność przyszła z Podgórza”.

W środę 31 października 2018 r. dyrekcja szkoły, przedstawiciele nauczycieli
i uczniów ZSG nr 2 wzięli udział w obchodach 100. Rocznicy Wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej.

Uroczystość odbyła się na podgórskim placu Niepodległości, ponieważ to tutaj znajdowały się koszary wojskowe, z których po bezkrwawym przejęciu władzy z rozkazu kapitana Antoniego Stawarza w stronę miasta wyruszył oddział żołnierzy, aby wyzwolić miasto z rąk zaborców. Całe wydarzenie zainaugurowały: wystrzał armatni w wykonaniu Bractwa Kurkowego, występ chóru z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie oraz inscenizacja w wykonaniu grup rekonstrukcji historycznej upamiętniająca bohaterski czyn zbrojny naszych rodaków walczących o wolną i niepodległą Polskę.

Ważnym punktem obchodów było odsłonięcie nowego pomnika . Na skwerze w formie koniczynki stanął obelisk upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości. Znajduje się na nim herb Krakowa, herb Podgórza, tablica informująca co upamiętnia, a także tzw.  Krzyż Wyzwolenia 1918. Symbolicznym nawiązaniem do historii jest brama wybudowana przy wejściu na plac Niepodległości.

Uczestnicy uroczystości przeszli ulicą Zamoyskiego na Rynek Podgórski, gdzie odbyło się ślubowanie strażników miejskich oraz wręczenie nagród zwycięzcom biegu sztafetowego o szablę kpt. Antoniego Stawarza.

Przed Urzędem Miasta Krakowa na Rynku Podgórskim 1 zostały złożone kwiaty pod tablicą poświęconą Legionistom Podgórskim poległym za ojczyznę.