fbpx

Udział w projekcie „Dziedzictwo Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej”.

Udział w projekcie „Dziedzictwo Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej”

realizowanym przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

W dniach 24-27 maja 2018 roku uczniowie z klasy Ia, IIb i IIIc  Technikum Gastronomicznego Nr 11 w  Zespole Szkół Gastronomicznych Nr 2 w Krakowie uczestniczyli w wyjeździe na Ukrainę. Wycieczkę zorganizowały Pani Marta Gdańska i Pani Marzena Banduła, uczestniczyły w nim również Panie: Joanna Mirek i Agnieszka Michalec.

Celem wyjazdu było poznanie kultury i historii Kresów Wschodnich dawnej Rzeczypospolitej. Trasa prowadziła od Żółkwi do Lwowa, a następnie do zamków zaliczanych do „Złotej Podkowy” Ziemi Lwowskiej, w Olesku, Podhorcach i Złoczowie.

Udział w projekcie uświadomił wszystkim, jak wielki był wkład Rzeczypospolitej w rozwój cywilizacyjny  tych terenów.

Wyjazd był też okazją do przypomnienia wielkich Polaków związanych z Ziemią Lwowską, między innymi : Jana III Sobieskiego, Stanisława Żółkiewskiego, Stanisława Koniecpolskiego, Marii Konopnickiej, Stefana Banacha, Bolesława Zajączkowskiego .

Wielkim przeżyciem dla wszystkich uczestników podróży była wizyta na Cmentarzu Łyczakowskim, a w szczególności w jego autonomicznej części czyli Cmentarzu Obrońców Lwowa zwanego też Cmentarzem Orląt. Młodzież złożyła kwiaty na symbolicznym Grobie Żołnierza Poległego za Ojczyznę.

Wycieczka na Ukrainę była lekcją historii, która poszerzyła wiedzę, ale również pokazała wspaniałe wzorce patriotyzmu i oddania Ojczyźnie. Na długo pozostanie w pamięci uczestników.

Projekt uzyskał pomoc finansową z budżetu Województwa Małopolskiego w ramach zadania budżetowego „Wsparcie realizacji zadań wychowawczych szkoły”.