Warning: include_once(/home/zsgnr2/domains/zsgnr2krakow.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache-phase1.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/zsgnr2/domains/zsgnr2krakow.pl/public_html_new/wp-content/advanced-cache.php on line 22

Warning: include_once(): Failed opening '/home/zsgnr2/domains/zsgnr2krakow.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache-phase1.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php74/usr/share/pear') in /home/zsgnr2/domains/zsgnr2krakow.pl/public_html_new/wp-content/advanced-cache.php on line 22

Warning: include(/home/zsgnr2/domains/zsgnr2krakow.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache-base.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/zsgnr2/domains/zsgnr2krakow.pl/public_html_new/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache.php on line 113

Warning: include(): Failed opening '/home/zsgnr2/domains/zsgnr2krakow.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache-base.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php74/usr/share/pear') in /home/zsgnr2/domains/zsgnr2krakow.pl/public_html_new/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache.php on line 113

Warning: include_once(/home/zsgnr2/domains/zsgnr2krakow.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/ossdl-cdn.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/zsgnr2/domains/zsgnr2krakow.pl/public_html_new/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache.php on line 136

Warning: include_once(): Failed opening '/home/zsgnr2/domains/zsgnr2krakow.pl/public_html/wp-content/plugins/wp-super-cache/ossdl-cdn.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php74/usr/share/pear') in /home/zsgnr2/domains/zsgnr2krakow.pl/public_html_new/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache.php on line 136
Udział w projekcie ,,Dziedzictwo Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej" - Zespół Szkół Gastronomicznych

Udział w projekcie ,,Dziedzictwo Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej”

Udział w projekcie „Dziedzictwo Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej”

Korzystając ze wsparcia finansowego z budżetu Województwa Małopolskiego uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 2 w Krakowie wzięli udział w projekcie mającym na celu budowanie pamięci historycznej o Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej.  Założeniem projektu było kształtowanie świadomości historycznej i literackiej wśród uczniów, rozwój kompetencji społecznych i obywatelskich oraz pogłębienie wiedzy uczniów i nauczycieli w zakresie szeroko rozumianego dziedzictwa kulturowego i historycznego Kresów Wschodnich dawnej Rzeczypospolitej.

W dniach 11-14 czerwca 2109 roku uczniowie z klas I a, I b, I c, II c, III a oraz II ak wzięli udział wycieczce na Ukrainę. Celem wyjazdu był przede wszystkim Lwów, ale także Żółkiew, Olesko, Podhorce, Poczajów i Krzemieniec. Przez cztery dni poznawaliśmy historię dawnej Rzeczypospolitej podążając śladami wielkich Polaków, podziwialiśmy zabytki Lwowa oraz zamki zaliczane do „Złotej Podkowy”. Czuliśmy
w obowiązku złożyć hołd bohaterom spoczywającym na cmentarzu „Orląt Lwowskich”, a także odwiedzić groby znanych Polaków na Cmentarzu Łyczakowskim. W Krzemieńcu, mieście rodzinnym Juliusza Słowackiego zwiedziliśmy jego dom, dziś muzeum. Byliśmy w budynku słynnego gimnazjum krzemienieckiego, a także na cmentarzu gdzie pochowana jest matka wieszcza. Duże wrażenie zrobiły na uczestnikach wycieczki zabytki sakralne, katedry katolickie, cerkwie grekokatolickie i prawosławne, te ostanie pełne złoceń i przepychu.

Wycieczkę zorganizowały panie: Małgorzata Smęda i Iwona Kwapiszewska, uczestniczyły w niej również panie: Agnieszka Korpak i Magdalena Sudoł.