fbpx

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA i podsumowanie projektu „RUSZ SIĘ NA WIOSNĘ”.

Corocznie, od 1950 r., w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. Każdego roku motyw przewodni Światowego Dnia Zdrowia poświęcony jest innej tematyce, która podkreśla priorytetowy obszar problemów w obszarze zdrowia publicznego na świecie.

W 2021 roku hasło Światowego Dnia Zdrowia brzmi:

Ratujmy życie! Bezpieczne szpitale w czasie katastrof! Powszechne ubezpieczenie zdrowotne!

Motyw przewodni związany jest z obecną sytuacją epidemiologiczną i działaniami związanymi z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-Co V-2 .Obecna sytuacja epidemiologiczna, podkreśla istotne znaczenie służby zdrowia, dostępu do leczenia a przede wszystkim podkreślenie roli personelu medycznego w czasie pandemii.

W obecnej sytuacji słowa Arthura Schopenhaura ,,Choć zdrowie nie jest na pewno wszystkim, to bez zdrowia wszystko jest niczym” nabierają szczególnego znaczenia. Obecna sytuacja epidemiczna oraz związane z tym zmiany w funkcjonowaniu społecznym mogą znacząco wpływać na nasze samopoczucie, wywołując niepokój oraz lęk. W tym okresie powinniśmy dbać zarówno o swoje zdrowie fizyczne, jak i niezwykle ważne zdrowie psychiczne.

Cały marzec uczniowie i nauczyciele ZSG nr 2 brali udział w projekcie „RUSZ SIĘ NA WIOSNĘ” zorganizowanym przez prof. Magdalenę Sudoł i prof. Martę Ziobro. Celem projektu jest aktywizacja i zachęcenie Społeczności Szkolnej do szeroko pojętej aktywności fizycznej jako recepty na przebywanie w domu (często przed komputerem) oraz innymi zachowaniami związanymi z nauką zdalną, a mającą negatywny wpływ na zdrowie.

Zadania realizowane w ramach projektu:

1. „Każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku” rozkręcamy się najprostszą aktywnością – chodzeniem. Uczestnicy przez 5 tygodni rejestrowali swoją aktywność fizyczną – chodzenie i bieganie na świeżym powietrzu za pomocą aplikacji liczącej kroki na telefonie.

2. Top lista – uczestnicy stworzyli listę ulubionych miejsc do spacerów, biegania oraz tras rowerowych w Krakowie i okolicach.

3. „Slow Jogging” – bieganie z uśmiechem – japoński sposób na długowieczność.

4. Wyzwanie „HULA HOP”.

5. Dlaczego ludzie oszaleli na punkcie trekingu?

6. Wyzwanie „Plank challenge”.

7. Plusy jazdy na rowerze.

8. „Zumba” – nowoczesnym system fitness, który łączy taniec z aerobikiem.

9. Trening „TABATA” –  zasady i największe zalety treningu.

10. „Wiem co jem i dlaczego” – prezentacje konkursowe o zdrowym żywieniu.

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, KTÓRZY ZAANGAŻOWALI SIĘ W REALIZACJĘ ZADAŃ PROJEKTOWYCH.

Najbardziej aktywni uczniowie to: ANGELIKA MĘZIK 2Dcp, KAROLINA DŁUGOPOLSKA 2cg,  LILIANA ŚLĘCZKOWSKA 2Dcp,  JESSIKA BOGUSZ 3ak,  WIKTORIA RYŚ 3c,  JULIA MAŚLANKA 2Dcp,  ANNA KARSKA 1KC,  MAGDALENA DANIELSKA 1KC,  KAROLINA JANCZURA 1KC.