fbpx

Sukces uczniów ZSG nr 2 w XXII Ogólnopolskiej Olimpiadzie o Żywieniu i Żywności.

Sukces uczniów Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 2 im. prof. Odona Bujwida w Krakowie w XXII Ogólnopolskiej Olimpiadzie o Żywieniu i Żywności..

Olimpiada Wiedzy o Żywieniu i Żywności stawia sobie za cel rozwijanie zainteresowań uczniów i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych problemem żywienia, upowszechnianie wzorców racjonalnego żywienia i promocję zdrowia oraz tworzenie dla zdolnej młodzieży możliwości ogólnopolskiej rywalizacji w tym obszarze wiedzy. 

W dniach 22 -24.03.2018 r. w Zespole Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie odbył się etap centralny XXII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności. Organizatorem Olimpiady był Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu i  Zespół Szkół nr 6 im. M. Reja w Szczecinie. W tegorocznej edycji Olimpiady uczestniczyło  około siedem tysięcy uczniów. Do etapu centralnego zostało zakwalifikowanych, w wyniku eliminacji okręgowych, 61 najlepszych, w tym dwóch uczniów Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 2.

Zmagania konkursowe pod hasłem Owoce i warzywa – przetwórstwo i rola w żywieniu obejmowały dwa etapy pisemne, podczas których wyłoniono 15 laureatów. Sześć osób z najwyższą punktacją walczyło w finale o tytuł najlepszego z najlepszych. Finał Olimpiady przeprowadzono w formie quizu, w którym uczniowie odpowiadali na pytania z różnych kategorii o zróżnicowanej skali trudności. Uczestnicy sami decydowali, za ile punktów  wybierają pytania.

W grupie najlepszych znaleźli się uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 2 w Krakowie. Laureatem Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Żywności i Żywieniu został Kamil Gryzło z klasy IV b, który zajął  III miejsce. Kamil Gryzło został wyróżniony Nagrodą Specjalną za najlepszy wynik w teście.

Sukces odniósł również Konrad Orzechowski z klasy IV a, który został finalistą Olimpiady.

Uczniów przygotowała do udziału w Olimpiadzie pani profesor Elżbieta Celińska. Laureaci i finaliści mają uprawnienia dotyczące zwolnienia z postępowania kwalifikacyjnego na 33 wyższe uczelnie. Otrzymali także cenne nagrody pieniężne i rzeczowe. Fundatorami nagród było Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Lubelski Kurator Oświaty, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Przewodniczący Rady Miasta Lublina, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.