fbpx

Staż w Pradze

Listopadowa Praga

W dniach 19-23 listopada bieżącego roku na stażu w Pradze, w SOU Gastronomie – naszej partnerskiej szkole przebywały uczennice: Dominika Jaworska z klasy III c, Żaneta Klimkowska z III f oraz pani Marta Gdańska. Celem pobytu było poznanie czeskiego systemu edukacji, obserwacja lekcji, wymiana doświadczeń zawodowych, integracja zawodowa i kulturowa z nauczycielami i młodzieżą  ze szkoły w Pradze oraz Koszycach.

Uczennice uczestniczyły w zajęciach z technologii gastronomicznej,  obsługi konsumenta, przygotowaniu potraw na raut oraz pracowały w szkolnej stołówce. Nauczyciel obserwował zajęcia z języka angielskiego, wiedzy o społeczeństwie i języka czeskiego, na którym porównywano słowa w języku czeskim, słowackim i polskim, jak też wspominano pisarzy i twórców kultury. Wspólnie uczestniczono  w pokazie produkcji sera, jak też w prezentacji oferty placówek edukacyjnych miasta „Schola Pragensis”. Nie zabrakło spacerów po urokliwych uliczkach Pragi, moście Karola i podziwiania panoramy ze Wzgórza Hradczany. Był też czas na kawę w hotelu Hilton i tort w pięknej secesyjnej Kavarna „Obecni Dum”. W Teatrze Narodowym obejrzałyśmy operę Werter.

Zakończeniem pobytu był wspólny uroczysty obiad, wręczenie certyfikatów oraz serdeczne pożegnanie z przyjaciółmi czeskimi i słowackimi.