fbpx

Programy edukacyjne: ,,Postępowanie WZW” i ,,Znamię! Znam je?”.

Programy edukacyjne:  „Podstępne WZW” i „Znamię! Znam je?”.

W bieżącym roku szkolnym ZSG nr 2 przystąpił do realizacji programów edukacyjnych „Podstępne WZW” i „Znamię! Znam je?”, które na terenie województwa małopolskiego prowadzi Państwowa Inspekcja Sanitarna.

  • „Znamię! Znam je?” w zakresie profilaktyki czerniaka. Celem programu jest zwiększenie wiedzy na temat czerniaka (jednego z najbardziej agresywnych nowotworów skóry), zachęcanie do regularnego samobadania skóry, przekazanie wiedzy o czynnikach ryzyka zachorowania oraz profilaktyce.
  • ,,Podstępne WZW”, który ma na celu zwiększenie wiedzy na temat wirusowego zapalenia wątroby typu A, B i C.

23 października 2019 r. w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie zorganizowano inauguracyjne szkolenie dla szkolnych  koordynatorów programów. W szkoleniu wzięła udział prof. Aneta Rokicka – szkolny koordynator ds. promocji zdrowia w ZSG nr 2.

Realizacja ww. programów edukacyjnych jest odpowiedzią na niepokojącą sytuację epidemiologiczną w zakresie czerniaka i WZW. W Polsce każdego roku onkolodzy odnotowują od 2500 do 3000 przypadków nowych zachorowań na czerniaka. Niestety blisko 40% chorych umiera z powodu tego nowotworu, gdyż zbyt późno trafiło do lekarza lub zostało zdiagnozowanych. Tymczasem wcześnie wykryty czerniak może być całkowicie wyleczony. Jednym ze sposobów przeciwdziałania tej sytuacji jest podnoszenie poziomu wiedzy nt. czynników ryzyka i budowanie postaw prozdrowotnych wśród społeczeństwa.

WZW typu B jest jedną z najczęstszych chorób zakaźnych na świecie. Cechy przebytego HBV stwierdza się u ponad 2 mln ludzi na całym świecie, około 350 mln osób choruje na przewlekłe WZW typu B.   WZW typu C to problem dotyczący ok. 3% populacji świata. Eksperci szacują, że w Polsce wirusem HCV zakażonych jest ponad 150 tys., a wirusem HBV ok. 600 tys. osób. Chociaż w ostatnich latach w Polsce  częstotliwość  zakażeń wirusem HBV maleje w związku
z rozpowszechnieniem dostępnych szczepień ochronnych oraz poprawą postrzegania zasad zapobiegania zakażeniom w szpitalach  i placówkach ambulatoryjnych to w przypadku wirusa HCV nie ma szczepionki, pozostają tylko działania profilaktyczne.