fbpx

POLSKO-CZESKO-SŁOWACKA WYMIANA SZKÓŁ GASTRONOMICZNYCH

POLSKO-CZESKO-SŁOWACKA WYMIANA SZKÓŁ GASTRONOMICZNYCH

W ramach współpracy zagranicznej szkół uczennice, Marta Hajduk i Paulina Czubaj wraz z prof. Magdaleną Sudoł,  pojechały do Pragi,  gdzie w szkole „Stredni Odborne Uciliste Gastronomie”  odbywał się  staż zawodowy. Na stażu w słowackich Koszycach w Zespole Szkół Jana Bocatia przebywali uczniowie: Kacper Figuła i Adrian Sikora z prof. Martą Ziobro.

Staż był okazją do poznania kultury i tradycji państwa partnerskiego, wzbogacenia umiejętności i kompetencji zawodowych oraz nawiązania kontaktów koleżeńskich.

Uczniowie obserwowali zajęcia praktyczne i teoretyczne  z przedmiotów zawodowych.  Poznali  kuchnię  czeską i jej tradycyjne potrawy m.in. knedliczki, gulasz , tradycyjne świąteczne ciasteczka oraz tradycyjną kuchnię słowacką. Przygotowali takie specjały jak: haluszki, loksze, smażony syr, szulańce.

W ramach stażu odbyły się wizyty zawodoznawcze. Stażystki miały możliwość poznania jednej z najstarszych czeskich ekskluzywnych restauracji ”Obecni Dum Praga”. Obserwowały pracę kucharzy, kelnerów w restauracji Parlament oraz belgijskiej Bruxx, gdzie odbyła się degustacja wykwintnych dań.  Uczniowie w Koszycach zwiedzili hotele:  Hilton, Koszyce i Jasmin, gdzie zaprezentowano organizację pracy związanej z obsługą gastronomiczną gości.

Wyjazd był okazją do podziwiania zabytków Pragi, Koszyc, Bardejowa, uzdrowiska  Bardejowskie Kupele i Preszowa. Atrakcja kulturalną dla młodzieży i nauczycieli w Koszycach było zaproszenie do teatru  na operę pt. „Traviata” Giuseppe Verdiego, a w Pradze zaproszenie do opery „Prodaná nevěsta“.

Staż pozwala na  wymianę poglądów i doświadczeń w zakresie integracji zawodowej i kulturowej, poznanie trendów kulinarnych krajów partnerskich oraz nabycie umiejętności swobodnego komunikowania się. Podczas tegorocznej wymiany uczniowie wykazali się znajomością kunsztu kucharskiego i dużym zaangażowaniem.