fbpx

Ostatnie pożegnanie Krzysztofa Pendereckiego.

29 marca 2022 r. – w drugą rocznicę śmierci kompozytora i dyrygenta Krzysztofa Pendereckiego, urna z prochami Mistrza została złożona w Panteonie Narodowym w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie. Wcześniej odbyła się msza św. Uroczystości miały charakter państwowy.

Krzysztofa Pendereckiego żegnali też mieszkańcy Krakowa, z którym twórca związany był od lat studenckich aż do śmierci, uczestnicząc w życiu kulturalnym i społecznym przez ponad sześć dekad.

Utwory Krzysztofa Pendereckiego od 60 lat rozbrzmiewają w salach koncertowych na wszystkich kontynentach, grane przez cenionych muzyków. Artysta zdobył wiele polskich
i międzynarodowych wyróżnień, w tym pięć nagród Grammy. Uhonorowano go tytułami doktora honoris causa kilkudziesięciu uniwersytetów. Jest kawalerem Orderu Orła Białego, najwyższego odznaczenia w Polsce.

Dziękujemy prof. Marcie Gdańskiej oraz uczniom klasy 3Bp – Wiktorii Pacut, Natalii Janas, Agacie Rusnak oraz Dawidowi Gruszeckiemu za godne reprezentowanie ZSG nr 2 podczas dzisiejszej uroczystości.