fbpx

Ogólnopolska akcja społeczna „Menu Wolności”

Ogólnopolska akcja społeczna „Menu Wolności”

04.06.2019 roku świętowaliśmy 30 rocznicę wyborów, które przyniosły Polsce wolność. Do ogólnopolskiej akcji społecznej wymyślonej przez dziennikarkę Katarzynę Bosacką przyłączyło Miasto Kraków, któremu Europejska Akademia Gastronomiczna przyznała tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej. Do współpracy zaproszono także naszą szkołę.

Uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 2 w Krakowie: Bartłomiej Dańda, Justyna Grząbel, Helena Kaim, Julia Słonecka, Kamila Kolarska, Oliwia Kuźma, Dominika Suchan, Aleksandra Wiertel, Mikołaj Wrona pod opieką pani kierownik Grażyny Kumorek-Mastalerz i pani profesor Ludwiki Marszałek, przypięli sobie biało-czerwone kotyliony i ruszyli z pełnymi wózkami na miasto. Na Placu Centralnym, Kazimierzu, przy Kładce Ojca Bernatki i w Podgórzu rozdali z tej okazji 1989 tradycyjnych obwarzanków krakowskich, okolicznościowych ulotek i naklejek. Zainteresowanie było ogromne mieszkańców Krakowa i turystów. Tradycyjny obwarzanek wypiekany od przeszło 600 lat w Krakowie cieszył się dzisiaj powodzeniem. Wiele osób pamiętało o przypadającej rocznicy, dziękowali za pamięć i miły gest. Byli również i tacy, którzy zatrzymali się na chwilę, aby wspólnie przypomnieć sobie ten dzień – 04.06.1989 roku.

Ogólnopolska akcja „Menu Wolności”, w której wzięliśmy udział, to lekcja na żywo patriotyzmu, historii i tradycji polskich dla młodszych oraz starszych Polaków.

Ambasadorami akcji byli: Robert Makłowicz, Dorota Wellman, Agnieszka Kręglicka, Grzegorz Łapanowski, Adam Chrząstowski, Andrzej Polan, Katarzyna Bosacka i Piotr Kucharski.