fbpx

Dni Pamięci Ofiar Gestapo

Dni Pamięci Ofiar Gestapo

W dniu 10 września 2021 roku uczniowie klasy II a: Oskar Janas, Zuzanna Dębska, Natalia Krawczyk i Wiktoria Rząsa wzięli udział w Dniach Pamięci Ofiar Gestapo. Tegoroczna 15 edycja poświęcona była działalności konspiracyjnej Polskiej Partii Socjalistycznej Wolność – Równość – Niepodległość (PPS-WRN) w Krakowie.

 

Uroczyste obchody zorganizowano pod patronatem Wojewody Małopolskiego Pana Łukasza Kmity, jak też Dyrektora IPN oddziału krakowskiego, Pana Filipa Musiała.

Uczniowie z Pocztem Sztandarowym uczestniczyli we Mszy Świętej w kościele świętego Szczepana, następnie przemaszerowano na ulicę Pomorską. Miał tam miejsce uroczysty apel z udziałem żołnierzy, władz Miasta Krakowa, przedstawicieli Wojewody, konsulów: niemieckiego i słowackiego, naukowców z IPN oraz Muzeum Krakowa. Złożono wieńce, żołnierze oddali salwę honorową.

Na placu Inwalidów została otwarta wystawa plenerowa: „PPS-WRN w okupowanym Krakowie”, którą obejrzeli nasi uczniowie. Była to dla nich lekcja wspomnień i patriotyzmu.

 

Opiekunem grupy była p. prof. Marta Gdańska.