fbpx

Carving – dzieła naszych zdolnych „rzeźbiarzy wśród kucharzy” !

Carving – dzieła naszych zdolnych „rzeźbiarzy wśród kucharzy” !

Dopiero zaczęliśmy, a już za nami pierwsze kursy z carvingu zakończone. Kursy rzeźbienia
w owocach i warzywach, jako jedne z wielu w tym projekcie odbywały się po raz pierwszy; stąd nie było żadnej bazy, scenariusza, warsztatu pracy. Długo zastanawiałyśmy się jak te zajęcia, ze względu na specyfikę – uczynić ciekawymi dla młodzieży. Planowałyśmy, układałyśmy program, zmieniając wielokrotnie ćwiczenia i planując zakupy. Po pierwszej edycji formę prowadzenia zajęć możemy uznać za udaną. Świadczy o tym duże zainteresowanie młodzieży i pełna frekwencja. U nas młodzież nie pracuje w ruchu- jest to specyficzna forma pracy indywidualnej, nietypowej, ale też forma sztuki, która wymaga cierpliwości, uwagi, delikatności i artyzmu. Siadamy więc wspólnie, każdy bierze swój zestaw noży, swój przydział owoców i warzyw i każdy wykonuje ten sam zestaw ćwiczeń. Przyjęliśmy taktykę, że nie oceniamy żadnego wykonania negatywnie, każdy ma swoje tempo pracy
i wszystko można „zepsuć”. Podczas wykonywania prac rozmawiamy z sobą lub też nie, zleży jak kto woli pracować. I co najważniejsze atmosfera jest bardzo przyjemna ! Z wszystkich prac na koniec zajęć w danym dniu robimy „wystawkę”. Założyłyśmy, że pozostałości z owoców i warzyw (a jest ich dużo) robimy sobie coś pysznego do jedzenia. Ostatnio młodzież podsunęła nam świetny pomysł i robimy też zdrowe soki świeżo wyciskane oraz smoothie. W taki  sposób właśnie pracujemy. Cieszy nas, że mamy w grupie zarówno  dziewczęta i chłopców , pierwsze i czwarte klasy, technikum i klasy branżowe. Budujący jest fakt jak młodzież z dumą fotografuje swoje prace, czy zabiera do domu w celu pokazania rodzicom. Dzięki takiej atmosferze i formie zaliczenia jest przyjemnie. Po kursie gdzie młodzież otrzymuje wiedzę teoretyczną i przede wszystkim praktyczną, oraz ma możliwość poznania drogich i niespotykanych surowców – zaliczenie to tylko formalność. Na ostatnich zajęciach każdy tworzy własną rzeźbę z carvingu przestrzennego – wybrany model z zajęć lub czerpany
z własnej wyobraźni, potem wymyśla dla niej zastosowanie i aranżację. Sami zobaczcie jakie piękne i precyzyjne rzeczy potrafili stworzyć Wasi koledzy. To ich autentyczne prace zaliczeniowe.

Anna Kuć, Marta Musiałowska